ПРОЕКТИ

Будинки з клеєного бруса

Будівництво будинку з клеєного бруса

В сучасному світі існує величезна кількість матеріалів та технологій за якими можна створити власне житло, однак велика кількість забудовників як і раніше віддають перевагу дерев’яним конструкціям, серед яких одне з лідируючих місць займає клеєний брус.

Що таке клеєний брус

Багато людей вважають, що брус – це суцільний прямокутний пиломатеріал, який вирізається з середини колоди спилювання зовнішніх округлих поверхневих частин для досягнення необхідних розмірів поперечного перерізу. Раніше все було саме так, але в даний час з’явилося багато різновидів такого рішення, найбільш перспективною з яких є клеєний брус.
Ключове слово в назві цього матеріалу – «клеєний». Воно означає, що для його виготовлення застосовується процес склеювання. З колоди вирізаються дошки (ламелі), які потім строгаются і склеюються в єдиний конструктив за допомогою преса.

На фото чітко видно ламелі – дерев’яні планки з яких склеєний брус


Тут же зауважимо, що за допомогою такого підходу можна отримати більш міцний і стійкий до зовнішніх впливів матеріал різного січення, ніж стандартні цільні балки розміром 100х100, 150х150 і навіть 200х200.

Технологія виробництва

Процес виготовлення клеєного бруса не надто складний і має деякі спільні риси з виробництвом ряду матеріалів, у склад яких входить дерево, таких як ДВП, ОСП, ЦСП і т. д. Ключовою особливістю тут є відсутність будь-якого заповнювач, тому що брус є однорідним матеріалом, що складається тільки з цільної деревини і тонких шарів клею.
Процедура отримання готових виробів складається з декількох етапів:
1. Колода розпускається на дошки необхідної товщини . Як правило, товщина дошки не перевищує 50 мм, оскільки великі поперечні розміри не дають можливості зберегти необхідну геометрію і зняти всі внутрішні напруги в матеріалі в процесі сушіння. Найчастіше для виробництва клеєного бруса використовується деревина смереки або сосни;
2. Далі отримані ламелі поміщаються в сушильну камеру , де відбувається процес видалення вологи. Необхідно зазначити, що в процесі сушіння розміри дошки дещо зменшуються, тому для того, щоб отримати брус необхідного перетину, сирі ламелі повинні бути виготовлені з деяким припуском. Так, наприклад, для виробництва бруса 200х200 використовується сировина шириною 205-207 мм. Процес сушки ламелей триває приблизно 10 днів;
3. Висушена дошка піддається первинній обробці , іншими словами обстругуванню, де з неї знімається верхній шар, видаляються всі нерівності і зачищаються сліди розпилу. Потім проводиться оптимізація ламелей, тобто видалення тріщин, гнилих сучків і інших неякісних елементів;
4. Оброблені дошки склеюються в ламелі великої довжини (наприклад, 20 метрів) і поміщаються під прес для виробництва безпосередньо клеєного бруса;
5. Найчастіше, для додання кінцевому виробу оптимальних властивостей з точки зору теплопровідності, брус профілюється. Форма його перетину обробляється таким чином, щоб забезпечити максимально щільний контакт вінців при укладанні. Часто пази профілю передбачають розміщення спеціальних ущільнювачів, щоб конструкції стали повністю непродувні;
6. Фінальна обробка передбачає зарізку чашок та різних додаткових елементів на спеціальному обладнанні .
7. Останній етап – маркування, складування та упаковка для спрощення процесу транспортування.

Наочно процес виробництва клеєного бруса можна побачити на інфографіку нижче:


Етапи виробництва клеєного бруса

Обладнання для зарізки чашок та різних елементів бруса

Розміри і форма перетину

Наявність такого великого вибору дозволяє спростити підбір будівельного матеріалу і забезпечити можливість виконання монтажних операцій з будь-якою необхідною точністю. Мінімальні розміри, які можна знайти в продажі, – 90х90 і 100х100.
Що ж стосується форми поперечного перерізу, відмінності бруса різного виробництва полягають в основному в кількості і розмірах сполучних пазів, які надають готовоій конструкції міцність і теплозахисні властивості.
теплопровідність
Здавалося б, теплопровідність клеєного бруса повинна відповідати показникам того матеріалу, з якого він виготовлений. Відомо, що коефіцієнт теплопровідності, наприклад, сосни дорівнює 0.18 Вт / м ° С. Але клеєний матеріал має майже вдвічі менше значення цього коефіцієнта, що на практиці означає набагато якісніші теплоізоляційні властивості в порівнянні зі звичайною деревиною.
Чому це відбувається? Справа в тому, що технологія виробництва даного матеріалу передбачає використання синтетичних клейових складів для з’єднання ламелей між собою. Клей є хорошим теплоізолятором, він розмикає ланцюжок передачі тепла від одного деревного елемента до іншого, і, як наслідок, загальні теплозахисні властивості матеріалу стають помітно вище.
Для оцінки теплоізоляції стін з різних матеріалів часто використовується величина, яка називається опір теплопередачі. Ось її значення для деяких популярних випадків:
• клеєний брус 200х200 – 2,05;
• клеєний брус 150х150 – 1,75;
• цілісний брус 250х250 – 1,88.
З наведеного списку видно, наскільки клеєний брус краще цільного. У будинку з клеєного бруса розміром 200х200 цілком можна жити взимку.

Основні переваги клеєного бруса

Вони випливають з особливостей технології та матеріалів:
• повна схоронність, відсутність усадки, тріщин і вигинів;
• рівна поверхня, герметичність в замкових і міжвінцевих з’єднаннях;
• відсутність необхідності утеплення та оздоблення;
• простота обробки і монтажу;
• довговічність.
• вогнетривкість – балкові конструкції з клеєного бруса досить довго не втрачають міцність, навіть при пожежі;
• стійкість до агресивних впливів дозволяє зводити з такого бруса сховища, гаражі, лазні, побутові та інші господарські будівлі;
• екологічність будівництва – виробництво та експлуатація будівель не шкодять природному середовищу.

Будинок з клеєного бруса не тільки виглядає презентабельно, але і володіє відмінними експлуатаційними характеристиками

Будівництво будинків з клеєного бруса не передбачає наявності технологічних перерв для очікування остаточної усадки. Після завершення робіт не потрібно проводити такі виснажливі операції, як конопатка, обробка протимікробними і антисептичними складами, фарбування і т. Д.
Незважаючи на те, що в закупівлі клеєний брус значно дорожчий традиційних дерев’яних будматеріалів, кінцева вартість виробів з нього не набагато перевищує стандартні рішення. Це є головною перевагою обговорюваного матеріалу, обумовлене простотою фінішної обробки зовнішньої і внутрішньої поверхонь будинків з клеєного бруса.